Які звуки небезпечні
Звуки, інтенсивність яких не перевищує 80 дБ, безпечні для нашої слухової системи. Якщо ж людина тривало піддається впливу шуму, інтенсивність якого перевищує 85 дБ, її слух починає поступово погіршуватися.
Інша справа із вибухами та обстрілами — сила цих звуків завжди сягає - 140 -160 дБ. В такому випадку достатньо одноразово на короткий проміжок часу піддатися впливу гучного звука, щоб отримати серйозне порушення слуху або навіть його повну втрату.
Детальніше на цю тему у наших статтях:
Симптоми акустичної травми
- Відчуття закладеності вух;
- Погіршення слуху;
- Шум, гул у вухах, голові.
Головним симптомом акутравми є зниження або повна втрата слуху. В більшості випадків порушення слуху відбувається спочатку на високих частотах, далі поширюється на весь діапазон частот.
Негативна дія акустичної травми відбувається у внутрішньому вусі. Найчастіше - виникає крововилив та пошкодження волоскових клітин в завитці, які приймають звук, підсилюють його та передають на слуховий нерв.
Також при черепно-мозкових травмах може відбуватися перелом скроневої кістки з розривом слухового нерва.
Крім того, може відбуватися пошкодження барабанної перетинки аж до її розриву, порушення цілісності ланцюга слухових кісточок тощо.
Потрібно пам’ятати, що людина може піддаватися дії не лише звуку, але й ударної хвилі. Можуть поєднуватися симптоми контузії та черепно-мозкової травми, які маскують порушення слуху. Тому у пацієнтів з контузіями, черепно-мозковими травмами необхідно проводити обстеження слуху.
Діагностика акустичної травми
Щоб підтвердити або заперечити діагноз “акустична травма”, потрібно звернутися до спеціаліста слухової допомоги - лікаря-отоларинголога, сурдолога.
Діагноз встановлюється на підставі аудіологічного обстеження — огляду, мовної та тональної аудіометрії, імпедансометрії та інших інструментальних досліджень. Це безболісні та швидкі процедури.
Також при необхідності призначаються консультації інших спеціалістів, додаткові методи обстеження.
Лікування акустичної травми
Іноді гостра акустична травма не потребує лікування - після короткочасного впливу гучного звуку слух може самостійно відновитися. Але якщо відчуття закладеності вух та погіршення слуху не проходить протягом 72 годин, необхідно терміново звернутися до лікаря-сурдолога.
Для підтримки регенеративного процесу потрібно уникати повторної дії гучних звуків.
Для лікування призначають стероїдні препарати, гіпербаричну оксигенацію.
Але, на жаль, якщо слухова система зазнала значної акустичної травми, деякі наслідки цієї патології незворотні. Відновити та повністю вилікувати порушення слуху, що виникло через важку акустичну травму, не завжди вдається. І тоді на допомогу нам приходять слухові апарати або інноваційна технологія — кохлеарна імплантація, що допомагає компенсувати це порушення. Призначенням одного чи іншого слухового рішення, підбором та їх налаштуванням займається лікар-сурдолог.
Висококваліфіковані лікарі-сурдологи, отоларингологи Медичного центру слухової реабілітації «Аврора» нададуть вам необхідну допомогу для лікування, відновлення, збереження слуху або компенсації незворотного порушення слуху.