Яким пацієнтам підходить кохлеарна імплантація?

Система кохлеарної імплантації призначена для людей з сенсоневральною втратою слуху важкого та глибокого ступеня, для яких використання слухових апаратів, що підібрані відповідно до втрати слуху та оптимально налаштовані, не забезпечує розвитку мовних навичок та комфорту у спілкуванні.

Шлях до прийняття рішення про необхідність кохлеарної імплантації у будь-якого пацієнта свій, індивідуальний. Але всі, хто приймає рішення про кохлеарну імплантацію, прагнуть жити у світі звуків, незалежно від віку їх  об’єднує застосування для спілкування саме слуху. Для впевненості в ефективності кохлеарної імплантації необхідно пройти всі етапи діагностики та лише після виявлення незадовільних результатів від використання слухових апаратів для спілкування у дорослих, розвитку слухового сприймання і мовлення у дітей отоларинголог, сурдолог направляють пацієнта на консультацію до центру кохлеарної імплантації. Там міждисциплінарна команда фахівців виконає комплекс обстежень, щоб з’ясувати не лише необхідність імплантації для покращення слуху, можливість операції за загальним станом здоров’я, а й виявить соціально-педагогічні чинники, що будуть впливати на розвиток слухового сприймання, уміння його застосовувати для спілкування та подальшу соціальну інтеграцію.

Чи існує ідеальний вік для кохлеарної імплантації?

Дітям, що втратили слух до початку періоду формування мовлення, рекомендується кохлеарна імплантація у віці 12 - 18 місяців за умови наявності достовірної діагностики, оскільки слух потрібен для формування та розвитку мовленнєвих навичок. Також, рання імплантація створює підґрунтя для успішного навчання у школі та подальшої самореалізації. Що стосується імплантації дорослих, будь-який верхній поріг віку відсутній, однак, необхідно врахувати стан пам’яті, здатність мислити, самостійно розв'язувати побутові питання тощо. Основна користь кохлеарної імплантації для цієї групи кандидатів — можливість підтримувати самостійність та соціальну активність.

Коли не можна виконувати кохлеарну імплантацію?

Якщо результати користування слуховими апаратами, на думку фахівців, достатні для розуміння мовлення, то кохлеарна імплантація не рекомендована. У деяких випадках фахівці можуть відмовити у кохлеарній імплантації, оскільки вона не принесе пацієнтові очікуваної користі.

Це може трапитися в наступних випадках:

  • Якщо слуховий нерв сильно пошкоджений або не існує взагалі, а також у випадку осифікації завитки, або, якщо порушення у завитці не є основною причиною втрати слуху (у цьому випадку, можуть бути запропоновані інші рішення).
  • Якщо стан здоров'я пацієнта не дозволяє виконувати хірургічне втручання.
  • Якщо мотивація пацієнта та/або підтримка сім’ї вважається недостатньою.

Фактори успіху

Дорослі кандидати, батьки дітей-кандидатів повинні добре уявляти своє життя та життя дитини після імплантації. Важливо, щоб їх сподівання відповідали реальності. Вони повинні розуміти, що, попри технічний прогрес, будь-який технічний засіб не замінить природний слух цілком, а тільки надасть можливість чути краще. Пацієнт та його оточення повинні докласти власних зусиль для оптимізації свого слухового потенціалу, заручитися підтримкою фахівців, бути включеним у програму комплексної слухової реабілітації та брати у ній активну участь. Батьки та інші члени родини повинні заохочувати дітей до розвитку мовлення, вивчення мови та підтримувати їх на цьому шляху Перед тим, як кандидат прийме рішення щодо кохлеарної імплантації, було б корисно поспілкуватися з користувачами систем кохлеарної імплантації. Їх можна знайти через асоціації користувачів, які відіграють важливу роль в інформуванні та підтримці кандидатів та членів їх родин.

Білатеральна імплантація

Кохлеарна імплантація другого вуха покращує здатність локалізувати звук, допомагає у розумінні мовлення в шумному середовищі та надає можливість об’ємного сприйняття звуку. Можна вживити обидва імплантати одночасно, під час однієї операції. Однак, найчастіше білатеральна імплантація виконується у два прийоми, причому другий імплантат вживлюється через декілька місяців, або навіть років, після першого. Рішення щодо доцільності білатеральної імплантації пацієнтів з одним імплантатом приймають у медичному центрі слухової реабілітації за висновками консиліуму фахівців.

cochlear implantation Chinese woman
  • uk
  • ru