• Головна >
  • Статті >
  •  Коли необхідно перевіряти слух дітям: поради лікаря-сурдолога

Коли необхідно перевіряти слух дітям: поради лікаря-сурдолога

Якщо Ваш малюк не реагує на звуки, не розмовляє або розмовляє гірше, ніж його однолітки, не вимовляє звуків, «пропускає» закінчення слів, або якщо у школі дитина погано реагує на запитання, неуважна на заняттях, з відмінника перетворюється на «невстигаючого» - це тривожний дзвіночок!

Лікар-сурдолог, отоларинголог Медичного центру слухової реабілітації АВРОРА Оксана Щекатуріна, запевняє, що у таких випадках батькам потрібно звернутися до лікаря-сурдолога для проведення медичного обстеження щодо стану слухової функції дитини, тобто перевірити слух.

Ми підготували відповіді на найбільш поширені запитання батьків.

 

Чому саме перевірити слух? Як визначити, що це проблеми не затримки розвитку, не неврологічні або психологічні,  а викликані порушенням слуху? 

Навіть невелика втрата слуху може негативно вплинути на розвиток дитини, процес оволодіння мовленням, а також на її психологічний стан.  Дитина говорить так, як чує. При порушенні слуху маленька дитина може не розуміти мовленнєвих тонкощів, відставати в інтелектуальному розвитку, дуже втомлюється, стає гіперактивною або, навпаки, замикається в собі, тому, що вона не може зрозуміти, що хочуть від неї, а батьки не розуміють, чого хоче дитина. З часом починається затримка загального розвитку, адже дитина не може засвоїти всю необхідну їй інформацію. Частіш за все вважають, що така поведінка - це наслідок так званої «неуважності», що дитина подорослішає та й «переросте» ці проблеми.  У таких випадках потрібно провести обстеження, щоб встановити або виключити проблему зі слухом, та, при необхідності, провести відповідне лікування або необхідну корекцію слуху. Тобто потрібно звернутися до лікаря-сурдолога.

Чому саме до сурдолога?

Порушення слуху відбувається безболісно, вуха візуально здорові, а спеціального обладнання для обстеження слуху в отоларинголога, а тим більше в педіатра чи сімейного лікаря, немає. Для того, щоб виявити проблеми зі слухом, потрібне спеціальне діагностичне обладнання та фахівець, що має кваліфікацію розшифровувати результати обстеження і надати відповідну слухову допомогу. Таким фахівцем і є саме лікар-сурдолог, саме до нього потрібно звернутися для діагностики слуху, та, в разі потреби, отримати рекомендації та допомогу.
На жаль, на сьогодні в Україні, з урахуванням значної кількості дітей та дорослих, що мають порушення слуху, сурдологів недостатньо.
В Україні в деяких пологових будинках вже є обладнання для слухового скринінгу, тобто, для швидкої перевірки стану слуху новонароджених. Отже, батькам немовляти потрібно обов’язково з’ясувати, чи зроблено їх малюку такий скринінг. І, якщо так, то чи відповідають слухові функції нормі. На жаль, пологових будинків, де роблять таке обстеження, в Україні замало. Для обстеження слуху у дітей в Медичному центрі слухової реабілітації АВРОРА за допомогою унікального аудіологічного обладнання проводять повний комплекс діагностики функцій слуху у дітей різного віку, навіть новонароджених.

Як можливо точно провести обстеження новонароджених, якщо таке малесеньке дитинча взагалі не вимовляє жодного слова?

Для обстеження слуху у новонароджених та малюків використовують об’єктивні методи, які не потребують активної участі дитини.  Результати цих обстежень не залежать від дитячої поведінки. Так за допомогою імпедансної аудіометрії ми діагностуємо стан барабанної перетинки і слухових кісточок. За допомогою отоакустичної емісії – стан волоскових рецепторних клітин завитки, а за допомогою комп’ютерної аудіометрії – стан слухового нерву та рівень слуху дитини. Тільки після проведення всіх цих досліджень можна точно встановити як чує маленький пацієнт. Велику роль в діагностиці слуху мають якість обладнання на якому проводиться обстеження та кваліфікація лікаря-сурдолога.
Обстеження слуху у дітей, як правило, проводиться під час сну, тому ми можемо обстежити навіть гіперактивних малюків. Це дослідження абсолютно безболісне та безпечне, ми не використовуємо наркоз під час дослідження.

Чи існують критерії, яким саме новонародженим слід перевіряти слух?

Перш за все, батьки мають усвідомити, що перевіряти слух потрібно всім, без винятку, дітям! Але особливу увагу потрібно звернути батькам, які мають новонароджених дітей та дітей, які ще не досягли трирічного віку. Вік до 3-х років є критичним для розвитку слуху та оволодіння мовленням. Це викликано нейропластичністю кори головного мозку. Тобто слухова кора, яка не отримує звукову інформацію, починає виконувати інші функції. І через якийсь час (а саме до трирічного віку) без звукової стимуляції вона взагалі втрачає здатність розрізняти звуки. Саме тому дуже важливо своєчасно виявляти порушення слуху у малюків, своєчасно лікувати та компенсувати, доки цей процес не став незворотнім. У більшості країн світу, зокрема, у США, Канаді, ЄС обов’язкову перевірку слуху (скринінг) виконують усім новонародженим ще в пологовому будинку. В нашій країні таку діагностику проводять лише в декількох пологових будинках. Але всі без винятку батьки, які турбуються про стан здоров'я своїх дітей, можуть звернутися до Медичного центру слухової реабілітації АВРОРА для того, щоб перевірити слух дитини, впевнитися, що з нею все добре.

Які причини можуть викликати порушення слуху у дитини?

Причини можуть бути різні: перш за все це захворювання, перенесені матір’ю під час вагітності, загроза викидня, патологічні пологи, недоношеність, вага при народженні 1500 грамів і менше, жовтяниця, резус-конфлікт матері та плоду, асфіксія, перебування у відділенні патології новонароджених, штучна вентиляція легень, гіпоксично-ішемічне порушення функції центральної нервової системи. Старші діти можуть втратити слух через отити, перенесений грип, погану екологію та навіть через шкідливу звичку не розставатися з навушниками, особливо у дуже гамірному середовищі (наприклад, у метро або на дискотеці). Причин втрати слуху безліч та неможливо встановити конкретну. Якщо дитина потрапляє до перелічених груп ризику, або в неї порушення мовної активності,  логопедичні проблеми або затримка розвитку, чи є родичі , що мають порушення слуху, потрібно, не гаючи часу, звернутися до лікаря-сурдолога.

Якщо після обстеження порушення слуху підтвердиться, що робити батькам? Чи є вирішення цієї проблеми?

У випадку, коли на підставі правильно проведеної діагностики, виявлено порушення слуху у дитини, головна порада батькам – не впадайте у відчай, адже зниження слуху можна компенсувати за допомогою слухових апаратів або кохлеарних імплантів. Але потрібно мати на увазі, що зволікати зі слухопротезуванням не можна. Формування навичок усного мовлення, яке дуже залежить від стану слуху, відбувається лише в певний період розвитку дитини. Це починається на середині першого року життя та майже  закінчується до трьох років. Тому треба забезпечити малюку, що не чує, можливість чути себе та батьків. Для цих завдань призначені дитячі слухові апарати або кохлеарні імпланти.

В ідеалі, щоб не втратити разом з порушенням слуху можливість говорити, забезпечити нормальний розвиток та соціальну адаптацію малюка, всім батькам бажано усвідомити необхідність слухової діагностики їх дітей саме у цьому віці – в період від народження до 2 - 3 років.

Якщо за результатами обстеження слуху виявиться потреба у слуховій допомозі, необхідно без зволікань підібрати слухові апарати  з урахуванням особистих потреб дитини.

Корисно знати такі терміни часу. У випадку вродженої втрати слуху, дитина повинна бути слухопротезована на обидва вуха правильно підібраними під її втрату слуху слуховими апаратами у віці до 6 місяців від народження.
У випадку, коли проблема зі слухом набута після перенесених захворювань, дитина повинна бути слухопротезована протягом 6 місяців після настання зниження слуху.

Хочу підкреслити, що після слухопротезування обов’язково потрібно відвідувати заняття з сурдопедагогом. Сурдопедагог допомагає маленьким дітям  розвивати слухове сприймання та усне мовлення.
Лікарі-сурдологи та сурдопедагоги Медичного центру слухової реабілітації АВРОРА розробляють індивідуальні реабілітаційні програми для розвитку слуху та мовлення маленьких пацієнтів. Крім цього, для підвищення ефективності слухової реабілітації дітей, фахівці центру проводять спеціальні тренінги та семінари для батьків.

За 30 років медичної практики лікарі-сурдологи та сурдопедагоги центру «АВРОРА» допомогли понад 55 тисячам дітей та дорослих. Такий результат досягнуто завдяки сучасному рівню діагностики та своєчасній слуховій допомозі з урахуванням персональних потреб кожного.

Не зволікайте з проведенням діагностування слуху Вашого малюка, адже турбота про слух є невід’ємною складовою її успішного майбутнього. Навіть невелика втрата слуху може негативно вплинути на розвиток дитини, процес оволодіння мовою та психологічний стан.

Останні статті

Слухові апарати Oticon для дітей: суперпристрої, які витримують будь-які випробування

Багато людей сприймають слухові апарати як вирок. Зокрема, це стосується батьків, яким важко змиритися з думкою, що їхня дитина має порушення слуху. Не варто засмучуватися, адже сучасні слухові апарати можуть компенсувати втрату слуху. А передові технології роблять їх використання максимально комфортним і довгостроковим.
Читати далі

Слухові апарати: коли варто носити й коли не потрібно

Коли ви вперше вдягаєте один або два слухові апарати та розумієте, яка це насолода — чути всі навколишні звуки, може статися так, що ви більше ніколи не захочете їх знімати.
Читати далі

Як працювати та займатися улюбленою справою попри порушення слуху

Перший момент, на який треба звернути увагу, якщо ви маєте порушення слуху та шукаєте роботу. Окресліть для себе сфери, в яких працювати вам буде комфортно. Робота в шумних умовах навряд чи вам підійде.
Читати далі
  • uk
  • ru