• Головна >
 • Статті >
 •  Скринінг слуху новонароджених і дітей раннього віку

Скринінг слуху новонароджених і дітей раннього віку

Порушення слуху виявляються у 1-3 дітей з 1000 народжених. У 20-40 дітей з 1 000 новонароджених, що знаходилися в палаті інтенсивної терапії, розвивається глухота або виражені порушення слуху. Порушення слуху у дітей можуть виникати до народження (пренатально), під час пологів (перінально) або після народження (постнатально).

Скринінг слуху новонароджених і дітей раннього віку є стандартизованою автоматичною процедурою об'єктивного дослідження слуху, призначеною для швидкого і надійного виявлення дітей, у яких з високим ступенем ймовірності є порушення слуху.

З огляду на важливість раннього виявлення та своєчасної корекції порушень слуху програма скринінгу слуху всіх новонароджених здійснюється зараз більш ніж в 50 країнах. Слуховий скринінг новонароджених є складовою частиною програми раннього виявлення та корекції порушень слуху у дітей, спрямованої на поліпшення якості життя дітей з виявленими порушеннями за допомогою запобігання вторинним порушенням мовлення, затримки мовного розвитку, низької академічної успішності та психоемоційних розладів.

Стандарти здійснення програми раннього виявлення та корекції порушень слуху у дітей сформульовані Об'єднаної комісією по слуху дітей (США) у 2007 і є загальноприйнятими у всьому світі. Це так званий «Принцип 1-3-6», відповідно до якого:

 • Скринінг слуху проводять всім новонародженим до досягнення ними віку в 1 місяць, оптимально - до моменту їх виписки з пологового відділення
 • Аудіологічну діагностику (визначення ступеня і характеру порушення слуху) при позитивних результатах скринінгу, тобто, виявленні порушень слуху, проводять всім дітям до досягнення ними віку 3-х місяців
 • Реабілітацію порушень слуху (слухопротезування) всім дітям з виявленими незворотними порушеннями слуху починають не пізніше досягнення ними віку 6-ти місяців

В Україні програми раннього виявлення та корекція порушень слуху у дітей в даний час не запроваджено. У зв'язку з цим в Медичному центрі ЦСР АВРОРА налагоджений об'єктивний слуховий скринінг на основі використання самого надійного методу скринінгу - реєстрації коротколатентних слухових викликаних потенціалів (КСВП). Цей метод скринінгу дозволяє виявити порушення слуху, обумовлені ураженням середнього, внутрішнього вуха, слухового нерва і стовбура головного мозку.

Слуховий скринінг на підставі реєстрації КСВП проводиться з використанням сучасного обладнання досвідченими фахівцями Центру АВРОРА, оцінку результатів скринінгу здійснює лікар отоларинголог-сурдолог. Залежно від результатів скринінгу розробляються рекомендації по тактиці ведення дитини.

При позитивному результаті скринінг-тесту, що вказує на ймовірність порушення слуху у дитини, рекомендуємо провести діагностичне обстеження слуху для виявлення характеру і ступеня зниження слуху, визначення лікувальної та діагностичної тактики.

При негативному результаті скринінг-тесту, лікар проаналізувавши історію вагітності й пологів, розвитку дитини може рекомендувати спостереження з подальшим повторним скринінгом через кілька місяців для виявлення можливих пізніх порушень слуху. Це особливо важливо при наявності у дитини деяких соматичних і генетичних захворювань.

 

В яких випадках треба звертатися до Медичного центру АВРОРА для проведення скринінгу слуху новонароджених і дітей раннього віку?

Багаторічний досвід функціонування програм раннього виявлення та корекції порушень слуху у дітей продемонстрував, що 50% дітей з вродженими слуховими розладами мали фактори ризику виникнення таких розладів.

Список факторів ризику, при наявності яких слід обов'язково проводити скринінг слуху новонароджених і дітей раннього віку.

 • Інфекції матері під час вагітності, зокрема, цитомегаловірус, краснуха, сифіліс, герпес, токсоплазмоз, ВІЛ;
 • Аномалії розвитку голови дитини, обличчя, вушних раковин, незрощення піднебіння, шкірні вирости і ямки в області вушних раковин і слухового проходу, вроджені кісти шиї;
 • Всі захворювання або стани, а яких було потрібно знаходження дитини у відділенні інтенсивної терапії новонароджених протягом 48 і більше годин;
 • Прийом ототоксичних медикаментів матір'ю під час вагітності або дитиною в період новонародженості;
 • Недоношеність - вік гестації менш як 37 тижнів;
 • Порушення слуху у найближчих родичів;
 • Гіпербілірубінемія (жовтяниця) новонароджених з рівнем білірубіну понад 200 мкмоль/літр;
 • Штучна вентиляція легенів;
 • Вроджені захворювання, за яких виникають порушення слуху: синдром Дауна, синдром Ушера, синдром Пендреда, синдром Ваарденбурга, синдром Стіклера, синдром Альпорта, синдром Трічера-Коллінза, синдром Голденхара тощо.

Під час дорослішання дитини скринінг слуху слід проводити в наступних випадках:

 • Відставання дитини у мовному розвитку, невідповідність віку мови й словникового запасу;
 • Неадекватна або відсутня реакція на звуки;
 • Часті отити або поодинокі випадки отитів з довгим перебігом;
 • Черепно-мозкова травма, що призвела до втрати свідомості і/або перелом кісток черепа;
 • Бактеріальний менінгіт та інші інфекції, за яких можливо ускладнення з боку слуху (епідемічний паротит, енцефаліт, вірусний лабіринтит, сепсис);
 • Вплив сильного шуму;
 • Побоювання батьків або опікунів щодо стану слуху дитини;
 • Прийом ототоксичних препаратів;
 • Хіміотерапія.

 

Раннє виявлення порушень слуху дозволяє своєчасно і правильно вибрати тактику лікування і реабілітації дитини. Це безцінний шанс для дітей зі зниженим слухом стати повноцінними членами суспільства. Скринінг слуху - це перший етап виявлення порушення слухового сприйняття.

 

Наш багаторічний досвід надання висококваліфікованої слухової допомоги дітям допоможе вам. Звертайтеся до нас до Медичного центру АВРОРА®.

Останні статті

Як працювати та займатися улюбленою справою попри порушення слуху

Перший момент, на який треба звернути увагу, якщо ви маєте порушення слуху та шукаєте роботу. Окресліть для себе сфери, в яких працювати вам буде комфортно. Робота в шумних умовах навряд чи вам підійде.
Читати далі
слухові апарати

Як зрозуміти, що потрібні слухові апарати

Втрата слуху може спіткати будь-кого в будь-якому віці. Відбуватися це може як раптово, так і поступово, і багато людей цього може просто не відчувати.
Читати далі
Діагностика слуху на прийомі у лікаря-сурдолога. Консультація щодо відновлення слуху - яка вірогідність?

Чи можна відновити слух?

Порушення слуху — проблема, яка торкається мільйонів людей. Тому не дивно, що виникає стільки питань про те, чи можна відновити слух. Скажімо так: на сьогоднішній день порушення слуху можна компенсувати.
Читати далі
 • uk
 • ru