Соціальна адаптація дитини з порушенням слуху

За якість життя дитини з порушеннями слуху та мовлення потрібно боротися.

Я знаю, що той, хто бореться, може програти.
Але той, хто не бореться — вже програв...

У наші часи порушення слуху, яким би важким воно не було, не є нездоланною перешкодою для того, щоб навчити дитину мовленню. Сучасні технології слухопротезування, тривала й наполеглива сумісна праця батьків та сурдопедагогів здатні зробити те, що на перший погляд здається нереальним: все більше дітей з порушеннями слуху відвідують звичайні дитячі садочки або навчаються в середніх загальноосвітніх школах, поступають до вишів на стаціонарну форму навчання. Адже в результаті своєчасного бінаурального (двостороннього) слухопротезування та наполегливих тренувань слухового сприйняття формується мовний слух, який, як і в нормально чуючих дітей, є основою для становлення усного мовлення.

Батьки, що вибрали слухопротезування своєї нечуючої дитини - вибрали шлях нормалізації її життя, шлях, сповнений довгою та наполегливою працею. Вони чимало знають про сучасні методики розвитку слуху, досягають суттєвих успіхів у розвитку розмовної та письмової мови в дитини, але все ж таки деякі з них час від часу задаються питаннями: «А що буде завтра? Як моя дитина буде далі жити зі своєю проблемою — порушенням слуху? Яку професію вибрати? Як складеться її особисте життя?».

Кожний батько і кожна мати бажає бачити своїх дітей успішними та щасливими. Хоче застерегти їх від помилок, «підкласти соломки», де можливо. Батьки бояться, що в їх нечуючих дітей будуть певні складнощі – але може трапитися так, що ці труднощі потрібні їм? Потрібні, щоб подолати свою недугу, стати сильнішими, розумнішими, готовими до життя в соціумі… Слід завжди прагнути більшого та орієнтуватися на краще: так, порушення слуху заважає нормально спілкуватися, але зі справжньою підтримкою батьків дитина зможе подолати всі труднощі. Усе в житті починається з дитинства: самооцінка дитини, її віра у власні сили та можливості будується в першу чергу на поведінці та оцінці батьків.

Потрібно твердо знати, що дитина з порушенням слуху - «така, як усі»! Просто їй менше пощастило: доводиться бути максимально уважною в публічних місцях, прислухатися, аналізувати кожен звук — тренувати залишки слуху, а отже, займатися у п’ять разів більше своїх однолітків. Завдяки регулярним заняттям з розвитку мови така дитина навчиться говорити, зможе висловлювати свої почуття та переживання не тільки вигуками та активною жестикуляцією і робити власні висновки з життєвих ситуацій.

Тому дитину, яка не чує, потрібно не відгорожувати, а впроваджувати до середовища чуючих, адже саме там вона може отримати стимул до мовного спілкування. Дитина буде зростати, а завдяки неустанним заняттям її мовлення буде розвиватися та вдосконалюватися, з кожним роком стаючи все кращим. При цьому, окрім розвитку слуху та мовлення, дитину слід навчати самостійності та вмінню виживати в суспільстві.

Слухопротезування – це найперший, але дуже важливий етап у житті нечуючої дитини. Сучасні дитячі цифрові слухові апарати та системи кохлеарної імплантації моделюють втрачену слухову функцію і дозволяють автоматично підбирати найкращу комбінацію розбірливості мовлення та слухового комфорту в будь-яких ситуаціях. Вони не лише прискорюють процес опанування мовлення та забезпечують найвищу якість звуку, але й надають дитині впевненість у власних силах. Завдяки слухопротезуванню та регулярним заняттям з розвитку слуху та мовлення, дитина може розвиватися так само, як і дитина, чий слух є в межах норми. Тому й виховувати дитину з порушенням слуху і мовлення слід так само, як дитину з нормальним слухом – з прицілом на позитивний результат. Діти з порушеннями слуху, якщо до їх виховання докладати багато сил і душі, можуть розвиватися навіть в чимось успішніше своїх однолітків. В результаті оточуючі люди теж повірять у дитину й будуть різноманітним чином сприяти її розвиткові: однодумці знайдуться серед вчителів, керівників, сусідів, друзів. В дитсадочку, в школі, на уроках музики й малювання, під час спортивних занять – дитина завдяки слуховим апаратам повинна і буде розвиватися як самостійна особа в суспільстві на рівних з нормально чуючими дітьми.

Завдяки сучасним технологіям слухопротезування, які (і в цьому немає сумнівів) будуть і надалі розвиватися та вдосконалюватися, нечуюча дитина здатна досягти дуже великих успіхів. Головне – батьки повинні повірити в свою дитину, вселити в неї впевненість у собі та створити всі потрібні умови для компенсації порушень слуху та мовлення, для всебічного розвитку та навчання.

© Єгова Олена

Останні статті

Діагностика слуху на прийомі у лікаря-сурдолога. Консультація щодо відновлення слуху - яка вірогідність?

Чи можна відновити слух?

Порушення слуху — проблема, яка торкається мільйонів людей. Тому не дивно, що виникає стільки питань про те, чи можна відновити слух. Скажімо так: на сьогоднішній день порушення слуху можна компенсувати.
Читати далі

Коли і навіщо треба оновлювати слухові апарати

Більшість людей починають думати про заміну слухових апаратів лише тоді, коли ці пристрої перестають нормально працювати або ж не вмикаються взагалі. В нашій практиці є пацієнти які, наприклад, користуються слуховими апаратами Oticon вже понад 10–15 років.
Читати далі

Порушення слуху: шляхи вирішення проблеми

Журналістка і дитяча письменниця Маша Сердюк, яка має порушення слуху та досліджує цю проблему на власному прикладі, поспілкувалася з різними людьми, в яких діагностовано погіршення слуху, та розповідає, як люди сприймають цю новину, а також про те, які існують шляхи вирішення цієї проблеми.
Читати далі
  • ua
  • ru