Соціальна адаптація дитини з порушенням слуху

За якість життя дитини з порушеннями слуху та мовлення потрібно боротися.

Я знаю, що той, хто бореться, може програти.
Але той, хто не бореться — вже програв...

У наші часи порушення слуху, яким би важким воно не було, не є нездоланною перешкодою для того, щоб навчити дитину мовленню. Сучасні технології слухопротезування, тривала й наполеглива сумісна праця батьків та сурдопедагогів здатні зробити те, що на перший погляд здається нереальним: все більше дітей з порушеннями слуху відвідують звичайні дитячі садочки або навчаються в середніх загальноосвітніх школах, поступають до вишів на стаціонарну форму навчання. Адже в результаті своєчасного бінаурального (двостороннього) слухопротезування та наполегливих тренувань слухового сприйняття формується мовний слух, який, як і в нормально чуючих дітей, є основою для становлення усного мовлення.

Батьки, що вибрали слухопротезування своєї нечуючої дитини - вибрали шлях нормалізації її життя, шлях, сповнений довгою та наполегливою працею. Вони чимало знають про сучасні методики розвитку слуху, досягають суттєвих успіхів у розвитку розмовної та письмової мови в дитини, але все ж таки деякі з них час від часу задаються питаннями: «А що буде завтра? Як моя дитина буде далі жити зі своєю проблемою — порушенням слуху? Яку професію вибрати? Як складеться її особисте життя?».

Кожний батько і кожна мати бажає бачити своїх дітей успішними та щасливими. Хоче застерегти їх від помилок, «підкласти соломки», де можливо. Батьки бояться, що в їх нечуючих дітей будуть певні складнощі – але може трапитися так, що ці труднощі потрібні їм? Потрібні, щоб подолати свою недугу, стати сильнішими, розумнішими, готовими до життя в соціумі… Слід завжди прагнути більшого та орієнтуватися на краще: так, порушення слуху заважає нормально спілкуватися, але зі справжньою підтримкою батьків дитина зможе подолати всі труднощі. Усе в житті починається з дитинства: самооцінка дитини, її віра у власні сили та можливості будується в першу чергу на поведінці та оцінці батьків.

Потрібно твердо знати, що дитина з порушенням слуху - «така, як усі»! Просто їй менше пощастило: доводиться бути максимально уважною в публічних місцях, прислухатися, аналізувати кожен звук — тренувати залишки слуху, а отже, займатися у п’ять разів більше своїх однолітків. Завдяки регулярним заняттям з розвитку мови така дитина навчиться говорити, зможе висловлювати свої почуття та переживання не тільки вигуками та активною жестикуляцією і робити власні висновки з життєвих ситуацій.

Тому дитину, яка не чує, потрібно не відгорожувати, а впроваджувати до середовища чуючих, адже саме там вона може отримати стимул до мовного спілкування. Дитина буде зростати, а завдяки неустанним заняттям її мовлення буде розвиватися та вдосконалюватися, з кожним роком стаючи все кращим. При цьому, окрім розвитку слуху та мовлення, дитину слід навчати самостійності та вмінню виживати в суспільстві.

Слухопротезування – це найперший, але дуже важливий етап у житті нечуючої дитини. Сучасні дитячі цифрові слухові апарати та системи кохлеарної імплантації моделюють втрачену слухову функцію і дозволяють автоматично підбирати найкращу комбінацію розбірливості мовлення та слухового комфорту в будь-яких ситуаціях. Вони не лише прискорюють процес опанування мовлення та забезпечують найвищу якість звуку, але й надають дитині впевненість у власних силах. Завдяки слухопротезуванню та регулярним заняттям з розвитку слуху та мовлення, дитина може розвиватися так само, як і дитина, чий слух є в межах норми. Тому й виховувати дитину з порушенням слуху і мовлення слід так само, як дитину з нормальним слухом – з прицілом на позитивний результат. Діти з порушеннями слуху, якщо до їх виховання докладати багато сил і душі, можуть розвиватися навіть в чимось успішніше своїх однолітків. В результаті оточуючі люди теж повірять у дитину й будуть різноманітним чином сприяти її розвиткові: однодумці знайдуться серед вчителів, керівників, сусідів, друзів. В дитсадочку, в школі, на уроках музики й малювання, під час спортивних занять – дитина завдяки слуховим апаратам повинна і буде розвиватися як самостійна особа в суспільстві на рівних з нормально чуючими дітьми.

Завдяки сучасним технологіям слухопротезування, які (і в цьому немає сумнівів) будуть і надалі розвиватися та вдосконалюватися, нечуюча дитина здатна досягти дуже великих успіхів. Головне – батьки повинні повірити в свою дитину, вселити в неї впевненість у собі та створити всі потрібні умови для компенсації порушень слуху та мовлення, для всебічного розвитку та навчання.

© Єгова Олена

Останні статті

hearing during shelling and bombing

Як зберегти слух під час обстрілів та бомбардувань

Безпечний рівень шуму для людського вуха – до 85 дБ. Між тим, звуки пострілів стрілецької зброї – це 140 дБ, а інтенсивність звуку від вибуху може сягати 220 дБ.
Читати далі
Hearing impairment after COVID-19

Порушення слуху після COVID-19

Порушення слуху після ковіду - одне з найпоширеніших ускладнень, яке все частіше обговорюється в всьому світі.
Читати далі
do baby hearing tests

Як підготувати дитину до КСВП

КСВП (реєстрація коротколатентних слухових викликаних потенціалів) - ефективний вид діагностики слуху у новонароджених і дітей молодшого віку.
Читати далі
  • ua
  • ru