Слухові апарати – запорука психічного здоров'я

Результати численних досліджень свідчать, що люди похилого віку з порушеннями слуху знаходяться в групі ризику по розвитку деменції і хвороби Альцгеймера - стійких порушень вищої нервової діяльності.

Ці порушення супроводжуються втратою набутих знань і навичок, зниженням здатності до навчання, порушенням пам'яті, змінами особистості. Крім того, зниження слуху підсилює симптоми деменції у людей з уже набутої хворобою.

Своєчасна діагностика порушення слуху і його корекція за допомогою якісних, правильно підібраних і налаштованих слухових апаратів запобігає розвитку деменції, підтримує розумову діяльність, покращує якість життя літніх пацієнтів.

Що таке деменція?
Деменція - синдром стійкого порушення розумових і пізнавальних (когнітивних) функцій в результаті органічного ураження мозку. Це стійке порушення психічної діяльності, яка характеризується розладом інтелекту, ослабленням пізнавальних процесів, порушення емоційної сфери та поведінки. Частота виникнення деменції збільшується з віком: від 2% - у людей у ​​віці до 65 років, до 20% - у людей у ​​віці 80 років і старше.

В Україні від деменції страждають 63 тисячі людей. Щорічно зоболевают понад 4,5 тисячі людей.

Ознаки деменції:

 • Погіршення короткочасної і довготривалої пам'яті.
 • Порушення абстрактного мислення.
 • Погіршення самопочуття, настрою самооцінки.
 • Виникнення почуття невпевненості в собі, незадоволеність собою, страх самотності і безпорадності.
 • Порушення інтелектуальної діяльності, зниження творчих і критичних здібностей.
 • Зміни особистості, які призводять до дратівливості і грубості.

Як деменція пов'язана з порушенням слуху?
Згідно з результатами досліджень, зв'язок між порушенням слуху і підвищеним ризиком розвитку деменції може бути обумовлена ​​наступними факторами:

 • Дослідження фізіологів слуху показали, що при порушенні слуху в головний мозок від равлики внутрішнього вуха і слухового нерва надходять неповні, ослаблені і спотворені імпульси. Обробка цієї неповної та спотвореної інформації викликає додаткову навантаження на мозок. Збільшення навантаження виснажує ресурси головного мозку і призводить до зменшення когнітивного потенціалу.
 • Дослідження за допомогою функціонального магнітно-ядерного резонансу показали, що порушення слуху може призводити до анатомо-функціональних змін структур головного мозку, які беруть участь в обробці слухової інформації. Ті ж самі мозкові структури беруть участь і в когнітивних процесах, таких як мова і пам'ять.
 • Дослідження психологів показали, що зниження слуху призводить до соціальної ізоляції, що, в свою чергу, призводить до порушення когнітивних функцій і деменції.

Медична статистика виявила, що порушення слуху у людей похилого віку збільшує ризик виникнення деменції в 5 разів.

Порушення слуху у людей похилого віку п'ятикратно збільшує ризик виникнення деменції

Слухові апарати допомагають запобігти розвитку деменції
Результати клінічних досліджень свідчать, що своєчасна діагностика порушень слуху і їх компенсація за допомогою слухових апаратів сприяє зниженню ризику розвитку деменції і її руйнівного впливу на розумові функції головного мозку.

Зокрема, клінічні спостереження свідчать, що використання слухових аппатия літніми людьми призводить до покращення робочої пам'яті - короткочасної пам'яті, яку ми використовуємо для виконання повсякденних справ. Використання слухових апаратів також перешкоджає виникненню інших ускладнень, зумовлених деменцією: падіння і депресія.

Користування слуховими апаратами уповільнює процес порушення когнітивних функцій у літніх людей з порушенням слуху.

До такого висновку прийшли вчені Французького Національного Інституту Здоров'я і Медичних досліджень (French National Institute for Health and Medical Research) у французькому місті Бордо в результаті 25-річного вивчення розумових функцій геріартріческіх пацієнтів.

Порівняльне вивчення показників розумових функцій у літніх людей без ознак зниження слуху і у їхніх ровесників зі зниженим слухом, які користуються слуховими апаратами, не виявило різниці стану когнітивних функцій між цими двома групами обстежених. Це підтвердило, що користування слуховими апаратами уповільнює процес порушення когнітивних функцій у літніх людей з порушенням слуху.

Вчені довели, що використання слухових апаратів позитивно впливає на когнітивні функції літніх людей завдяки збереженій можливості спілкуватися, що в свою чергу, сприяє підвищенню соціальної активності та якості життя.

В цілому, люди похилого віку з порушеннями слуху, які користуються слуховими апаратами, має краще показники фізичного та психічного здоров'я, ведуть більш активне соціальне життя в порівнянні зі слабочуючими ровесниками, які не користуються слуховими апаратами.

Останні статті

Діагностика слуху на прийомі у лікаря-сурдолога. Консультація щодо відновлення слуху - яка вірогідність?

Чи можна відновити слух?

Порушення слуху — проблема, яка торкається мільйонів людей. Тому не дивно, що виникає стільки питань про те, чи можна відновити слух. Скажімо так: на сьогоднішній день порушення слуху можна компенсувати.
Читати далі

Коли і навіщо треба оновлювати слухові апарати

Більшість людей починають думати про заміну слухових апаратів лише тоді, коли ці пристрої перестають нормально працювати або ж не вмикаються взагалі. В нашій практиці є пацієнти які, наприклад, користуються слуховими апаратами Oticon вже понад 10–15 років.
Читати далі

Порушення слуху: шляхи вирішення проблеми

Журналістка і дитяча письменниця Маша Сердюк, яка має порушення слуху та досліджує цю проблему на власному прикладі, поспілкувалася з різними людьми, в яких діагностовано погіршення слуху, та розповідає, як люди сприймають цю новину, а також про те, які існують шляхи вирішення цієї проблеми.
Читати далі
 • ua
 • ru