Ольга Кускевич

45 років, економістка в ВП “УТОГ”

Кохлеарна імплантація повернула можливість чути після 37 років тиші

Ще й досі багато людей не знають, що існує надсучасна технологія, яка може надати можливість людям з важким порушенням слуху чути. 

Ця технологія - кохлеарна імплантація, яку на сьогодні в Україні дітям і дорослим  роблять за державний кошт.

Історія 45-річної мешканки Бахмута Ольги Кускевич неймовірно зворушлива і надихаюча. 37 років Ольга не чула, бо у віці 8 років перехворіла на менінгіт і втратила слух. Ще в дитинстві навчилася читати по губах та жестовій мові. Після отримання освіти пішла працювати економісткою в ВП “УТОГ”.

“У мене “стаж” повної глухоти 37 років. Слухові апарати не допомагають”, - розповідає Ольга. 

З часом у жінки погіршився зір - стало важче розбирати, що каже людина та частіше звертатися по допомогу до єдиного у Бахмуті перекладача жестової мови.

А потім у 2020 році ще й спалахнула пандемія, всі оточуючі почали носити захисні маски й читати по губах стало майже неможливо.   

“Я почувалася безпорадною людиною, нікуди не могла піти, перекладач жестової мови потрібен був як поводир. А у мене ще й мамі під 70 років, треба їй допомагати. То що перекладача брати, щоб разом з мамою піти до лікаря?”. 

Операції з кохлеарної імплантації в Україні роблять за державний кошт

На початку 2021 року Ольга Кускевич потрапила до Медичного центру слухової реабілітації “АВРОРА”, де дізналася про кохлеарну імплантацію (КІ) - сучасний метод слухопротезування, який застосовують саме у випадках, коли слухові апарати не допомагають. А ще в Україні працює державна пільгова програма, згідно з якою за пацієнта вартість імплантації сплачується з держбюджету. Раніше це поширювалося лише для дітей, та зараз у дію програми включили й дорослих. 

“Почувши про це я дуже зраділа!”, - каже Ольга Кускевич.

Olga Kuskevich, cochlear implant, Oticon Medical

У нас талановиті хірурги

Операцію Ользі зробили 12 жовтня 2021 року у ДУ "Інститут отоларингології ім. проф. О.С. Коломійченка”. Оперативне втручання проходило під загальним наркозом, а через тиждень жінка вже поїхала додому.

У нас такі талановиті хірурги! При наявній осифікації (закостенінні) завитки вуха вони успішно проводять операції. Мене прооперував молодий хірург Іван Ігорьович Гринько.

Деякі люди через необізнаність бояться робити такі операції. Їм “не хочеться ставати роботом”, здається, що не можна буде займатися спортом, купатися.

По-перше, хоча операція й проводиться на голові, мозок вона не зачіпає.

По-друге, робот - це повністю залізо, а ми самі себе називаємо кіборгами, адже кохлеарна імплантація - це заміна частин слухової системи, які не працюють, на електроніку”.

Яке це диво - знову чути!

Менш ніж за місяць після операції, 10 листопада, Ользі перший раз увімкнули мовний процесор та почався період реабілітації.

“За перший рік треба зробити 5-6 налаштувань, а потім достатньо одного на рік, контрольного. Представник виробника підключає мовний процесор до комп’ютера - адже це дуже-дуже високотехнологічний продукт. Налаштовує частоти, децибели”.

 Як проходить реабілітація

Зараз в Ольги триває реабілітаційний період. За багато років її мозок “забув” як сприймати та розуміти звуки, тож доведеться займатися та працювати над цим.

“Одразу після підключення мовного процесора я більше відчувала, ніж чула. Чула мову, ніби спів електронних пташок. В наступне налаштування додадуть більше потужності. А спочатку роблять найлегші налаштування, аби мозок адаптувався до електронних сигналів”, - розповідає Ольга Кускевич.

“Як правило, мову носії  КІ починають розпізнавати через пів року. Дехто вже телефоном розмовляє, пише диктанти. Уявляєте, люди, які нещодавно взагалі нічого не чули, можуть писати диктанти. Ви розумієте яке це диво - знову чути?!”.

А ось такі враження Ольга Кускевич написала старшому інженеру-протезисту та фахівцю з налаштування СКІ Медичного центру "АВРОРА" Ярославу Тарановському після останнього налаштування:

“Одразу стільки звуків! Після підключення КІ спочатку домінував слуховий апарат, а тепер навпаки, КІ, причому з великим відривом! Увечері апарат зняла та слухала, слухала. Деякі звуки чую в їх природному звучанні. Мова - саме як мова, але ще чую наче здалеку.

Пишу зараз під враженням: в обідню перерву з'ясувалося, що, виявляється, найтонший кульок, той, що в супермаркетах дають безкоштовно, шурхотить! Дуже вразив саме цей шелест, він не такий як у паперу! Так дивно! Слухаю. Слухаю”.

Olga Kuskevich, cochlear implant, listens to the sea

Якщо у Вас є питання щодо кохлеарної імплантації для дітей і дорослих, наша мультидисциплінарна команда: лікар-сурдолог Олена Сербін, сурдопедагог Тетяна Богданович та слухопротезист Ярослав Тарановський проконсультують Вас на прийомі у Медичному центрі «АВРОРА» або онлайн.

  • uk
  • ru