Вікова втрата слуху

Ще в кінці 30-х років минулого століття американські дослідники А. Саксен і Н. Фіанд встановили причини зниження слуху з віком (пресбіакузис).

Найбільш значущих причин - дві. Перша, широко обговорювана в спеціальній літературі, - порушення кровопостачання лабіринту за рахунок ішемії, розладів мікроциркуляції, змін реологічних властивостей крові, атеросклерозу.

Це відбувається в різних органах і тканинах, в завитці - зменшує кисневе харчування волоскових клітин; стає неможливою адекватна трансформація навколишніх звуків в електричні імпульси і їх перенесення в коркові центри слуху.

Друга причина - маловивчені дегенеративні процеси в нервових клітинах. Але в підсумку важлива не стільки величина електричних імпульсів, які генеруються погано працюють волосовими клітинами у відповідь на звукову стимуляцію, скільки швидкість обробки сигналів в центральній нервовій системі.

У більшості пацієнтів з пресбіакузіс спостерігається і пресбіастазіс - вікові розлади статики.

Як показали дослідження співробітників університету Уельсу, у значної частини хворих з пресбіакузісом відзначені розлади смаку та нюху, такі пацієнти отримують лікарські засоби для поліпшення мозкового кровообігу. Хоча медикаментозний ефект справляє мало впливу на стан слуху і якість життя через дегенеративні процеси в нейронах центральних відділів слухового аналізатора. Ця обставина значно знижує довіру до лікування і викликає відмова від медичної допомоги.

Кожна третя людина старше 65 років страждає порушенням слуху, яке ускладнює побутову та соціальну комунікацію. Є дані, що неадекватний слух частіше мають чоловіки. Це пов'язано, ймовірно, з більш вираженою соціально-психологічною дезадаптацією: змінюється соціальний статус, знижуються власні фізичні можливості. Взагалі чоловіки відрізняються слабкою здатністю адаптуватися до чого б то не було, в т. Ч. До вікової втрати слуху.

Серед фахівців - давня дискусія. Одні вважають, що вікова приглухуватість - природний стан організму, що має генетичну схильність. Інші доводять, що це все-таки хвороба, яку треба лікувати. У будь-якому випадку виражене зниження слуху у людей похилого - причина додаткового стресу, який посилює ряд супутніх захворювань (порушення сну і серцевого ритму, підвищення артеріального тиску та ін.

Якщо дитина не чує, то вона не буде розмовляти. Погіршення слуху в літньому віці теж знижує швидкість обробки в центральній нервовій системі спочатку мовних, а потім і інших зовнішніх сигналів. Звідси порушення розумової активності, депресивні стани, розлад емоційної сфери, на що скаржаться люди похилого віку. Неминучі підвищена дратівливість, плаксивість, навіть агресивність, що порушують внутрішньородинну і соціальну комунікацію.

Виходить, стареча туговухість побічно руйнує особистість.

Як повернути здатність добре чути

Просте (як би!) розв'язання проблеми - слуховий апарат. Майже всі люди похилого віку користуються окулярами, і це нікого не дивує. Англійські дослідники колись з'ясували, що більшість пацієнтів з віковою приглухуватістю уникають слухових апаратів. Тому що вони лише посилюють звуки (Прим. - це пояснення може бути застосовано тільки до простих аналоговим і цифровим моделям минулих років). Сигнали підвищеної інтенсивності наштовхуються на знижену здатність мозку по їх обробці. В результаті - додаткову напругу і стрес ...

Як правило, якщо від слухових апаратів відмовляються, то це відбувається в перші 6 місяців з початку використання.
Потім відсоток противників різко падає. Тому метою психопрофілактичної бесіди з пацієнтом повинна бути установка приблизно на піврічну адаптацію. Дуже важлива роль сім'ї.

Згідно з рекомендаціями європейських і американських аудіологів, літній людині слухові апарати потрібні відразу, як тільки виникли труднощі комунікації. В першу чергу, щоб затримати розвиток дегенеративних процесів в головному мозку.

Як подолати дискомфорт від того, що доведеться носити слухові апарати? По-перше, не можна рекомендувати найдешевші пристрої: ймовірність, що ними будуть користуватися, дуже низька. По-друге, треба пояснити, що апарати - це як милиці або тростина, а ходити все одно доведеться самому. Для того, щоб тіло краще рухалося, треба тренувати м'язи, а щоб краще чути - тренувати слуховий аналізатор, тобто займатися реедукаціей слуху.

Важливий принцип поступового навантаження, ускладнення завдань. Видатний американський психолог Джон Вільям Аткінсон писав, що туговухість - наполовину через неуважність. Північноамериканські індійці чули кроки наближається людини, приклавши вухо до землі. Слухові тренування здатні забезпечити розвиток відповідних здібностей, в т. ч. в умовах звикання до слухових апаратів, в повсякденних акустичних ситуаціях.

Оцінити ефективність реабілітації слуху при віковій приглухуватості досить складно. Аудіограми і консультації сурдолога не завжди допомагають. Єдиний критерій: якщо пацієнту більш комфортно сприймати мовну інформацію - значить, користь від застосування апаратів є. Справжню ефективність може оцінити тільки сам хворий. Спеціаліст лише допомагає вибрати оптимальну модель і налаштувати прилади.

До будь-яких протезів доводиться звикати. Комусь достатньо місяця, а комусь не вистачає і шести. Дуже важливо, щоб сама людина розумів, що носити апарати - йому на благо, що це його бажання, а не натиск або знущання рідні.

За матеріалом статті к.м.н. А. Бізункова, ж. «Клінічна імунологія. Алергологія. Інфектологія ». № 9-10, 2011 р., стр. 49-54

Не чекайте, не втрачайте дорогоцінного часу! Звертайтеся по кваліфіковану медичну допомогу в Медичний центр АВРОРА!

Останні статті

слухові апарати

Як зрозуміти, що потрібні слухові апарати

Втрата слуху може спіткати будь-кого в будь-якому віці. Відбуватися це може як раптово, так і поступово, і багато людей цього може просто не відчувати.
Читати далі
Діагностика слуху на прийомі у лікаря-сурдолога. Консультація щодо відновлення слуху - яка вірогідність?

Чи можна відновити слух?

Порушення слуху — проблема, яка торкається мільйонів людей. Тому не дивно, що виникає стільки питань про те, чи можна відновити слух. Скажімо так: на сьогоднішній день порушення слуху можна компенсувати.
Читати далі

Коли і навіщо треба оновлювати слухові апарати

Більшість людей починають думати про заміну слухових апаратів лише тоді, коли ці пристрої перестають нормально працювати або ж не вмикаються взагалі. В нашій практиці є пацієнти які, наприклад, користуються слуховими апаратами Oticon вже понад 10–15 років.
Читати далі
  • uk
  • ru