Вікова втрата слуху

Ще в кінці 30-х років минулого століття американські дослідники А. Саксен і Н. Фіанд встановили причини зниження слуху з віком (пресбіакузис).

Найбільш значущих причин - дві. Перша, широко обговорювана в спеціальній літературі, - порушення кровопостачання лабіринту за рахунок ішемії, розладів мікроциркуляції, змін реологічних властивостей крові, атеросклерозу.

Це відбувається в різних органах і тканинах, в завитці - зменшує кисневе харчування волоскових клітин; стає неможливою адекватна трансформація навколишніх звуків в електричні імпульси і їх перенесення в коркові центри слуху.

Друга причина - маловивчені дегенеративні процеси в нервових клітинах. Але в підсумку важлива не стільки величина електричних імпульсів, які генеруються погано працюють волосовими клітинами у відповідь на звукову стимуляцію, скільки швидкість обробки сигналів в центральній нервовій системі.

У більшості пацієнтів з пресбіакузіс спостерігається і пресбіастазіс - вікові розлади статики.

Як показали дослідження співробітників університету Уельсу, у значної частини хворих з пресбіакузісом відзначені розлади смаку та нюху, такі пацієнти отримують лікарські засоби для поліпшення мозкового кровообігу. Хоча медикаментозний ефект справляє мало впливу на стан слуху і якість життя через дегенеративні процеси в нейронах центральних відділів слухового аналізатора. Ця обставина значно знижує довіру до лікування і викликає відмова від медичної допомоги.

Кожна третя людина старше 65 років страждає порушенням слуху, яке ускладнює побутову та соціальну комунікацію. Є дані, що неадекватний слух частіше мають чоловіки. Це пов'язано, ймовірно, з більш вираженою соціально-психологічною дезадаптацією: змінюється соціальний статус, знижуються власні фізичні можливості. Взагалі чоловіки відрізняються слабкою здатністю адаптуватися до чого б то не було, в т. Ч. До вікової втрати слуху.

Серед фахівців - давня дискусія. Одні вважають, що вікова приглухуватість - природний стан організму, що має генетичну схильність. Інші доводять, що це все-таки хвороба, яку треба лікувати. У будь-якому випадку виражене зниження слуху у людей похилого - причина додаткового стресу, який посилює ряд супутніх захворювань (порушення сну і серцевого ритму, підвищення артеріального тиску та ін.

Якщо дитина не чує, то вона не буде розмовляти. Погіршення слуху в літньому віці теж знижує швидкість обробки в центральній нервовій системі спочатку мовних, а потім і інших зовнішніх сигналів. Звідси порушення розумової активності, депресивні стани, розлад емоційної сфери, на що скаржаться люди похилого віку. Неминучі підвищена дратівливість, плаксивість, навіть агресивність, що порушують внутрішньородинну і соціальну комунікацію.

Виходить, стареча туговухість побічно руйнує особистість.

Як повернути здатність добре чути

Просте (як би!) розв'язання проблеми - слуховий апарат. Майже всі люди похилого віку користуються окулярами, і це нікого не дивує. Англійські дослідники колись з'ясували, що більшість пацієнтів з віковою приглухуватістю уникають слухових апаратів. Тому що вони лише посилюють звуки (Прим. - це пояснення може бути застосовано тільки до простих аналоговим і цифровим моделям минулих років). Сигнали підвищеної інтенсивності наштовхуються на знижену здатність мозку по їх обробці. В результаті - додаткову напругу і стрес ...

Як правило, якщо від слухових апаратів відмовляються, то це відбувається в перші 6 місяців з початку використання.
Потім відсоток противників різко падає. Тому метою психопрофілактичної бесіди з пацієнтом повинна бути установка приблизно на піврічну адаптацію. Дуже важлива роль сім'ї.

Згідно з рекомендаціями європейських і американських аудіологів, літній людині слухові апарати потрібні відразу, як тільки виникли труднощі комунікації. В першу чергу, щоб затримати розвиток дегенеративних процесів в головному мозку.

Як подолати дискомфорт від того, що доведеться носити слухові апарати? По-перше, не можна рекомендувати найдешевші пристрої: ймовірність, що ними будуть користуватися, дуже низька. По-друге, треба пояснити, що апарати - це як милиці або тростина, а ходити все одно доведеться самому. Для того, щоб тіло краще рухалося, треба тренувати м'язи, а щоб краще чути - тренувати слуховий аналізатор, тобто займатися реедукаціей слуху.

Важливий принцип поступового навантаження, ускладнення завдань. Видатний американський психолог Джон Вільям Аткінсон писав, що туговухість - наполовину через неуважність. Північноамериканські індійці чули кроки наближається людини, приклавши вухо до землі. Слухові тренування здатні забезпечити розвиток відповідних здібностей, в т. ч. в умовах звикання до слухових апаратів, в повсякденних акустичних ситуаціях.

Оцінити ефективність реабілітації слуху при віковій приглухуватості досить складно. Аудіограми і консультації сурдолога не завжди допомагають. Єдиний критерій: якщо пацієнту більш комфортно сприймати мовну інформацію - значить, користь від застосування апаратів є. Справжню ефективність може оцінити тільки сам хворий. Спеціаліст лише допомагає вибрати оптимальну модель і налаштувати прилади.

До будь-яких протезів доводиться звикати. Комусь достатньо місяця, а комусь не вистачає і шести. Дуже важливо, щоб сама людина розумів, що носити апарати - йому на благо, що це його бажання, а не натиск або знущання рідні.

За матеріалом статті к.м.н. А. Бізункова, ж. «Клінічна імунологія. Алергологія. Інфектологія ». № 9-10, 2011 р., стр. 49-54

Не чекайте, не втрачайте дорогоцінного часу! Звертайтеся по кваліфіковану медичну допомогу в Медичний центр АВРОРА!

Останні статті

Слухові апарати Oticon для дітей: суперпристрої, які витримують будь-які випробування

Багато людей сприймають слухові апарати як вирок. Зокрема, це стосується батьків, яким важко змиритися з думкою, що їхня дитина має порушення слуху. Не варто засмучуватися, адже сучасні слухові апарати можуть компенсувати втрату слуху. А передові технології роблять їх використання максимально комфортним і довгостроковим.
Читати далі

Слухові апарати: коли варто носити й коли не потрібно

Коли ви вперше вдягаєте один або два слухові апарати та розумієте, яка це насолода — чути всі навколишні звуки, може статися так, що ви більше ніколи не захочете їх знімати.
Читати далі

Як працювати та займатися улюбленою справою попри порушення слуху

Перший момент, на який треба звернути увагу, якщо ви маєте порушення слуху та шукаєте роботу. Окресліть для себе сфери, в яких працювати вам буде комфортно. Робота в шумних умовах навряд чи вам підійде.
Читати далі
  • uk
  • ru