Аудіограма - що це таке?

Аудіограма - це графік стану Вашого слуху, отриманий в результаті аудіометричного обстеження. Наукова назва - порогова тональна аудіометрія

Тональна порогова аудіограма - графічне зображення порогів (рівнів) чутності тонів в децибелах в функції частоти стимулюючого тону, отриманих за допомогою діагностичного приладу - аудіометр.

Поріг чутності - це мінімальний рівень звукового тиску тони, який викликає слухове відчуття; вимірюється в децибелах порогів чутності (дБ ПС) щодо стандартизованого порога чутності нормально чуючих молодих дорослих. За допомогою головних повітряних телефонів, розміщених на вушній раковині, вимірюють пороги чутності повітряно-проведених тонів. За допомогою кісткового телефону, розташованого за вушної раковиною на кістки соскоподібного відростка, вимірюють пороги чутності кістково-проведених тонів. Пороги чутності повітряно і кістково-проведених тонів вимірюється умовно-рефлекторної заудіометрія (дітям від 7-8 місяців до 3-х років), ігровий аудіометрії (дітям у віці від 3 до 7 років) і суб'єктивної аудіометрії (дітям старшого віку і дорослим) .

Бланк тональної аудіограми показаний на малюнку 1. На горизонтальній осі аудіограми відзначені частоти, відповідні частотам аудіометру в діапазоні від 125 до 8000 Гц. Тони в діапазоні 125 -1000 Гц прийнято вважати низькими частотами, в діапазоні 2000 - 8000 Гц - високими. На вертикальній осі аудіограми відзначені рівні звукового тиску тонів в дБ ПС.

Малюнок 1. Аудіометрія. Бланк тональної порогової аудіограми з зазначеними по горизонталі ступенями зниження слуху. Світло-сіра зона відповідає діапазону звуків розмовної мови.​

Діапазон звуків розмовної мови, розміщений на бланку аудіограми відображає рівні звукового тиску і частотні компоненти звуків мови - фонем. Зіставлення тональної порогової аудіограми з діапазоном звуків розмовної мови демонструє ступінь порушення сприйняття мовних звуків в залежності від ступеня зниження слуху і конфігурації порогової тональної аудіограми.

Тональна порогова аудиограмма дозволяє графічно представити ступінь зниження слуху, співвідношення порогів чутності і діапазону звуків розмовної мови, конфігурацію аудіограми, тип приглухуватості.

image002
image004

При слухопротезування результати порогової тональної аудіометрії мають ключове значення для грамотного вибору типу і моделі слухових апаратів, ефективної налаштування їх електроакустичних параметрів.

Пороги чутності в нормі не перевищують 15 дБ ПС (малюнок 2).

Малюнок 2. Пороги чутності повітряно-проведених звуків в нормі.

Ступеня зниження слуху

Утруднення сприйняття мови і оточуючих звуків залежить від ступеня зниження слуху. Ступінь зниження слуху по порогової тональної аудіограмі обчислюють як середнє арифметичне порогів чутності повітряно-проведених тонів на частотах 500, 1000 і 2000 Гц.

Мінімальне зниження слуху 16-25 дБ

Ускладнено сприйняття тихої мови в шумі. Мінімальне зниження слуху в дитячому віці призводить до утруднення сприйняття мови. При середніх порогах чутності 16 дБ учні не отримують до 10% мовної інформації, якщо вчитель знаходиться на відстані більше 1 метра. При середніх порогах чутності 20-25 дБ виникають проблеми з розпізнаванням мовних звуків с, ч, ф.​

Малюнок 3. Аудіометрія. Пороги чутності повітряно-проведених тонів при мінімальному ступені зниження слуху.​

image006

Поэтому регистрация ОАЭПИ является важнейшим методом наблюдения (мониторинга) за состоянием наружных волосковых клеток у рабочих шумовых профессий, военнослужащих, больных, проходящих лечение ототоксическими методами, младенцев, находящихся в палатах интенсивной терапии новорожденных, и других случаях, когда возможно повреждение волосковых клеток улитки внутреннего слуха.  Раннее обнаружение изменений ОАЭПИ может позволить профилактические меры – например, применить средства защиты от шума, изменить тактику лечения.

image008

Легке зниження слуху 26-40 дБ

Затруднено восприятия тихой или удаленной речи в тишине и шуме.  Обычная разговорная речь слышна в тишине, но в шуме разборчивость речи ухудшается. Шепотная речь не слышна.  Легкая степень снижения слуха в детском возрасте приводит к тому, что дети не получают 25-40% речевой информации, плохо различают согласные звуки, напрягаются при слушании и быстро устают, производят впечатлениие рассеянных.  Могут развиваться дефекты произношения, снижаться успеваемость в школе.

Рисунок 4. Пороги слышимости воздушно-проведенных тонов  при легкой степени снижении слуха.

Среднее снижение слуха 41-55 дБ

Розмовна мова чутні на невеликій відстані від мовця, сприйняття мови в шумі значно погіршується. Тихі звуки і шепотная мова не чути. У дітей середній ступінь приглухуватості призводить до втрати 50-100% мовної інформації в залежності від умов слухання, діти можуть розуміти прості фрази зі знайомими словами на відстані до 1-1.5 метра. Для розуміння мови діти використовують зорову інформацію (читання з губ), словниковий запас бідний, мова спотворена, голос монотонний, багато приголосні вимовляються неправильно.

Малюнок 5. Пороги чутності повітряно-проведених тонів при середньому ступені зниження слуху.​

image012
image014

Важке зниження слуху 56-70 дБ

Чути гучна розмовна мова на близькій відстані від вуха. Діти зі зниженням слуху 55 дБ втрачають 100% мовної інформації, можуть розрізняти голосну мову на відстані до метра; мова не розвивається.

Малюнок 6. Пороги чутності повітряно-проведених тонів при важкому ступені зниження слуху.​

 

Глибоке зниження слуху 71-90 дБ

Чують дуже гучну мову біля самого вуха, розрізняють голосні звуки на відстані 30- 50 см від вуха.

Малюнок 7. Пороги чутності повітряно-проведених тонів при глибокій ступеня зниження слуху.

image016
image018

Важке зниження слуху 56-70 дБ

Чути гучна розмовна мова на близькій відстані від вуха. Діти зі зниженням слуху 55 дБ втрачають 100% мовної інформації, можуть розрізняти голосну мову на відстані до метра; мова не розвивається.

Малюнок 6. Пороги чутності повітряно-проведених тонів при важкому ступені зниження слуху.​

 

Конфігурації тональної порогової аудіограми

Горизонтальна конфігурація - тональні пороги для всіх аудіометричних частот реєструються в коридорі 20 дБ втрати слуху.

Малюнок 9. Горизонтальна конфігурація порогової тональної аудіограми.

Полого спадна конфігурація - тональні пороги високих частот нижче тональних порогів низьких частот як мінімум на 20 дБ.

 

Малюнок 11. яка помірно спадна конфігурація порогової тональної аудіограми

Високочастотна конфігурація - тональні пороги чутності ізольовано знижені в високочастотної області

Малюнок 13. Високочастотний конфігурація порогової тональної аудіограми

Висхідна конфігурація - тональні пороги низьких частот нижче тональних порогів високих частот як мінімум на 20 дБ втрати слуху

Малюнок 10. Висхідна конфігурація порогової тональної аудіограми

Низькочастотна конфігурація - тональні пороги чутності ізольовано знижені в низькочастотної області.

Малюнок 12. Низькочастотна конфігурація порогової тональної аудіограми

Стрімчаста конфігурація - високочастотна втрата слуху з різницею між порогам чутності низьких і високих частот понад 20 дБ на октаву (рисунок 14).

Малюнок 14. Аудіометрія. Стрімчаста конфігурація порогової тональної аудіограми

За додатковою інформацією про діагностику слуху звертайтеся в Медичний центр АВРОРА​©.

Останні статті

disassembled hearing aid, how the hearing aid looks inside

Скільки коштують слухові апарати?

Одне з найчастіших питань «скільки коштують слухові апарати?» не має єдиної відповіді.В цьому матеріалі ми спробуємо пояснити, чому ціни на слухові апарати так суттєво відрізняються.
Читати далі
boy with a sword

Чим дитячі слухові апарати відрізняються від дорослих

Існує припущення, що дитячі слухові апарати нічим не відрізняються від дорослих, але дитячі слухові апарати мають суттєві особливості!
Читати далі

Підсилювачі слуху чи слухові апарати – в чому різниця

Іноді люди, які дізнаються про вартість якісних слухових апаратів, дивуються, та кажуть, що бачили рекламу підсилювачів слуху за 500 грн. Вважають – навіщо переплачувати?
Читати далі
  • ua
  • ru