Аудіограма - що це таке?

Аудіограма - це графік стану Вашого слуху, отриманий в результаті аудіометричного обстеження. Наукова назва - порогова тональна аудіометрія

Тональна порогова аудіограма - графічне зображення порогів (рівнів) чутності тонів в децибелах у функції частоти стимулюючого тону, отриманих за допомогою діагностичного приладу - аудіометр.

Поріг чутності - це мінімальний рівень звукового тиску тони, який викликає слухове відчуття; вимірюється в децибелах порогів чутності (дБ ПС) щодо стандартизованого порога чутності нормально чуючих молодих дорослих. За допомогою головних повітряних телефонів, розміщених на вушній раковині, вимірюють пороги чутності повітряно-проведених тонів. За допомогою кісткового телефону, розташованого за вушною раковиною на кістки соскоподібного відростка, вимірюють пороги чутності кістково-проведених тонів. Пороги чутності повітряно і кістково-проведених тонів вимірюється умовно-рефлекторною аудіометрією (дітям від 7-8 місяців до 3-х років), ігровою аудіометрією (дітям у віці від 3 до 7 років) і суб'єктивної аудіометрії (дітям старшого віку і дорослим).

Бланк тональної аудіограми показаний на малюнку 1. На горизонтальній осі аудіограми відзначені частоти, відповідні частотам аудіометру в діапазоні від 125 до 8000 Гц. Тони в діапазоні 125 -1000 Гц заведено вважати низькими частотами, в діапазоні 2000 - 8000 Гц - високими. На вертикальній осі аудіограми відзначені рівні звукового тиску тонів в дБ ПС.

Малюнок 1. Аудіометрія. Бланк тональної порогової аудіограми з зазначеними по горизонталі ступенями зниження слуху. Світло-сіра зона відповідає діапазону звуків розмовної мови.​

Діапазон звуків розмовної мови, розміщений на бланку аудіограми відображає рівні звукового тиску і частотні компоненти звуків мови - фонем. Зіставлення тональної порогової аудіограми з діапазоном звуків розмовної мови демонструє ступінь порушення сприйняття мовних звуків в залежності від ступеня зниження слуху і конфігурації порогової тональної аудіограми.

Тональна порогова аудіограма дозволяє графічно представити ступінь зниження слуху, співвідношення порогів чутності і діапазону звуків розмовної мови, конфігурацію аудіограми, тип приглухуватості.

image002
image004

При слухопротезуванні результати порогової тональної аудіометрії мають ключове значення для грамотного вибору типу і моделі слухових апаратів, ефективного налаштування їх електроакустичних параметрів.

Пороги чутності в нормі не перевищують 15 дБ ПС (малюнок 2).

Малюнок 2. Пороги чутності повітряно-проведених звуків в нормі.

Ступені зниження слуху

Утруднення сприйняття мови та навколишніх звуків залежить від ступеня зниження слуху. Ступінь зниження слуху по пороговій тональної аудіограми обчислюють як середнє арифметичних порогів чутності повітряно-проведених тонів на частотах 500, 1000 і 2000 Гц.

Мінімальне зниження слуху 16-25 дБ

Ускладнено сприйняття тихої мови в шумі. Мінімальне зниження слуху в дитячому віці призводить до утруднення сприйняття мови. При середніх порогах чутності 16 дБ учні не отримують до 10% мовної інформації, якщо вчитель знаходиться на відстані понад 1 метра. При середніх порогах чутності 20-25 дБ виникають проблеми з розпізнаванням мовних звуків с, ч, ф.​

Малюнок 3. Аудіометрія. Пороги чутності повітряно-проведених тонів при мінімальному ступені зниження слуху.​

image006

Тому реєстрація ОАЕПД є найважливішим методом спостереження (моніторингу) за станом зовнішніх волоскових клітин у робочих шумових професій, військовослужбовців, хворих, які проходять лікування ототоксичними методами, немовлят, що знаходяться в палатах інтенсивної терапії новонароджених, та інших випадках, коли можливе пошкодження волоскових клітин. Раннє виявлення змін ОАЕПД може дозволити профілактичні заходи – наприклад, застосувати засоби захисту від шуму, змінити тактику лікування.

image008

Легке зниження слуху 26-40 дБ

Утруднено сприйняття тихої чи віддаленої мови у тиші та шумі. Звичайна розмовна мова чутна в тиші, але в галасі розбірливість мови погіршується. Шепітна мова не чутна. Легкий ступінь зниження слуху в дитячому віці призводить до того, що діти не отримують 25-40% мовної інформації, погано розрізняють приголосні звуки, напружуються при слуханні та швидко втомлюються, справляють враження розсіяних. Можуть розвиватися дефекти вимови, знижуватися успішність у шкільництві.

Малюнок 4. Пороги чутності повітряно-проведених тонів при легкому ступені зниження слуху.

Середнє зниження слуху 41-55 дБ

Розмовна мова чутна на невеликій відстані від мовця, сприйняття мови в шумі значно погіршується. Тихі звуки й шепотіння  не чути. У дітей середній ступінь приглухуватості призводить до втрати 50-100% мовної інформації в залежності від умов слухання, діти можуть розуміти прості фрази зі знайомими словами на відстані до 1-1.5 метра. Для розуміння мови діти використовують зорову інформацію (читання з губ), словниковий запас бідний, мова спотворена, голос монотонний, багато приголосні вимовляються неправильно.

Малюнок 5. Пороги чутності повітряно-проведених тонів при середньому ступені зниження слуху.​

image012
image014

Важке зниження слуху 56-70 дБ

Чути гучна розмовна мова на близькій відстані від вуха. Діти зі зниженням слуху 55 дБ втрачають 100% мовної інформації, можуть розрізняти голосну мову на відстані до метра; мова не розвивається.

Малюнок 6. Пороги чутності повітряно-проведених тонів при важкому ступені зниження слуху.​

 

Глибоке зниження слуху 71-90 дБ

Чують дуже гучну мову біля самого вуха, розрізняють голосні звуки на відстані 30- 50 см від вуха.

Малюнок 7. Пороги чутності повітряно-проведених тонів при глибокому ступені зниження слуху.

image016
image018

Важке зниження слуху 56-70 дБ

Чути гучна розмовна мова на близькій відстані від вуха. Діти зі зниженням слуху 55 дБ втрачають 100% мовної інформації, можуть розрізняти голосну мову на відстані до метра; мова не розвивається.

Малюнок 6. Пороги чутності повітряно-проведених тонів при важкому ступені зниження слуху.​

 

Конфігурації тональної порогової аудіограми

Горизонтальна конфігурація - тональні пороги для всіх аудіометричних частот реєструються в коридорі 20 дБ втрати слуху.

Малюнок 9. Горизонтальна конфігурація порогової тональної аудіограми.

Полого спадна конфігурація - тональні пороги високих частот нижче тональних порогів низьких частот як мінімум на 20 дБ.

 

Малюнок 11. яка помірно спадна конфігурація порогової тональної аудіограми

Високочастотна конфігурація - тональні пороги чутності ізольовано знижені в високочастотної області

Малюнок 13. Високочастотна конфігурація порогової тональної аудіограми

Висхідна конфігурація - тональні пороги низьких частот нижче тональних порогів високих частот як мінімум на 20 дБ втрати слуху

Малюнок 10. Висхідна конфігурація порогової тональної аудіограми

Низькочастотна конфігурація - тональні пороги чутності ізольовано знижені в низькочастотної області.

Малюнок 12. Низькочастотна конфігурація порогової тональної аудіограми

Стрімчаста конфігурація - високочастотна втрата слуху з різницею між порогами чутності низьких і високих частот понад 20 дБ на октаву (рисунок 14).

Малюнок 14. Аудіометрія. Стрімчаста конфігурація порогової тональної аудіограми

Left

Залишилися питання?

Для того, щоб отримати  консультацію, просто заповніть форму.

Довіртеся нам і ви не залишитеся наодинці зі своєю проблемою. Не відмовляйте собі у повноцінному житті!

Почати чути ніколи не пізно! Ви чуєте?

Останні статті

Ступінь захисту слухових апаратів

Більшість сучасних слухових апаратів Oticon мають високий ступінь захисту - IP58, а найпередовіші — найвищий з наявних - IP68.
Читати далі
son playing chess dad

Здоров’я слуху – це ключ до молодості мозку

Згідно з дослідженням, більшість людей вважає, що ми чуємо вухами. Але насправді, чути – це розуміти почуте. Вуха лише передають звуки, а осмислює їх мозок.
Читати далі

Акустична травма — симптоми, лікування, наслідки

Розберемося, що таке акустична травма, які симптоми вказують на неї, методи лікування або компенсації цієї патології, та чи буде вона мати довготривалі наслідки.
Читати далі
  • ua
  • ru