Аудіограма - що це таке?

Аудіограма - це графік стану Вашого слуху, отриманий в результаті аудіометричного обстеження. Наукова назва - порогова тональна аудіометрія

Тональна порогова аудіограма - графічне зображення порогів (рівнів) чутності тонів в децибелах в функції частоти стимулюючого тону, отриманих за допомогою діагностичного приладу - аудіометр.

Поріг чутності - це мінімальний рівень звукового тиску тони, який викликає слухове відчуття; вимірюється в децибелах порогів чутності (дБ ПС) щодо стандартизованого порога чутності нормально чуючих молодих дорослих. За допомогою головних повітряних телефонів, розміщених на вушній раковині, вимірюють пороги чутності повітряно-проведених тонів. За допомогою кісткового телефону, розташованого за вушної раковиною на кістки соскоподібного відростка, вимірюють пороги чутності кістково-проведених тонів. Пороги чутності повітряно і кістково-проведених тонів вимірюється умовно-рефлекторної заудіометрія (дітям від 7-8 місяців до 3-х років), ігровий аудіометрії (дітям у віці від 3 до 7 років) і суб'єктивної аудіометрії (дітям старшого віку і дорослим) .

Бланк тональної аудіограми показаний на малюнку 1. На горизонтальній осі аудіограми відзначені частоти, відповідні частотам аудіометру в діапазоні від 125 до 8000 Гц. Тони в діапазоні 125 -1000 Гц прийнято вважати низькими частотами, в діапазоні 2000 - 8000 Гц - високими. На вертикальній осі аудіограми відзначені рівні звукового тиску тонів в дБ ПС.

Малюнок 1. Аудіометрія. Бланк тональної порогової аудіограми з зазначеними по горизонталі ступенями зниження слуху. Світло-сіра зона відповідає діапазону звуків розмовної мови.​

Діапазон звуків розмовної мови, розміщений на бланку аудіограми відображає рівні звукового тиску і частотні компоненти звуків мови - фонем. Зіставлення тональної порогової аудіограми з діапазоном звуків розмовної мови демонструє ступінь порушення сприйняття мовних звуків в залежності від ступеня зниження слуху і конфігурації порогової тональної аудіограми.

Тональна порогова аудиограмма дозволяє графічно представити ступінь зниження слуху, співвідношення порогів чутності і діапазону звуків розмовної мови, конфігурацію аудіограми, тип приглухуватості.

image002
image004

При слухопротезування результати порогової тональної аудіометрії мають ключове значення для грамотного вибору типу і моделі слухових апаратів, ефективної налаштування їх електроакустичних параметрів.

Пороги чутності в нормі не перевищують 15 дБ ПС (малюнок 2).

Малюнок 2. Пороги чутності повітряно-проведених звуків в нормі.

Ступеня зниження слуху

Утруднення сприйняття мови і оточуючих звуків залежить від ступеня зниження слуху. Ступінь зниження слуху по порогової тональної аудіограмі обчислюють як середнє арифметичне порогів чутності повітряно-проведених тонів на частотах 500, 1000 і 2000 Гц.

Мінімальне зниження слуху 16-25 дБ

Ускладнено сприйняття тихої мови в шумі. Мінімальне зниження слуху в дитячому віці призводить до утруднення сприйняття мови. При середніх порогах чутності 16 дБ учні не отримують до 10% мовної інформації, якщо вчитель знаходиться на відстані більше 1 метра. При середніх порогах чутності 20-25 дБ виникають проблеми з розпізнаванням мовних звуків с, ч, ф.​

Малюнок 3. Аудіометрія. Пороги чутності повітряно-проведених тонів при мінімальному ступені зниження слуху.​

image006

Поэтому регистрация ОАЭПИ является важнейшим методом наблюдения (мониторинга) за состоянием наружных волосковых клеток у рабочих шумовых профессий, военнослужащих, больных, проходящих лечение ототоксическими методами, младенцев, находящихся в палатах интенсивной терапии новорожденных, и других случаях, когда возможно повреждение волосковых клеток улитки внутреннего слуха.  Раннее обнаружение изменений ОАЭПИ может позволить профилактические меры – например, применить средства защиты от шума, изменить тактику лечения.

image008

Легке зниження слуху 26-40 дБ

Затруднено восприятия тихой или удаленной речи в тишине и шуме.  Обычная разговорная речь слышна в тишине, но в шуме разборчивость речи ухудшается. Шепотная речь не слышна.  Легкая степень снижения слуха в детском возрасте приводит к тому, что дети не получают 25-40% речевой информации, плохо различают согласные звуки, напрягаются при слушании и быстро устают, производят впечатлениие рассеянных.  Могут развиваться дефекты произношения, снижаться успеваемость в школе.

Рисунок 4. Пороги слышимости воздушно-проведенных тонов  при легкой степени снижении слуха.

Среднее снижение слуха 41-55 дБ

Розмовна мова чутні на невеликій відстані від мовця, сприйняття мови в шумі значно погіршується. Тихі звуки і шепотная мова не чути. У дітей середній ступінь приглухуватості призводить до втрати 50-100% мовної інформації в залежності від умов слухання, діти можуть розуміти прості фрази зі знайомими словами на відстані до 1-1.5 метра. Для розуміння мови діти використовують зорову інформацію (читання з губ), словниковий запас бідний, мова спотворена, голос монотонний, багато приголосні вимовляються неправильно.

Малюнок 5. Пороги чутності повітряно-проведених тонів при середньому ступені зниження слуху.​

image012
image014

Важке зниження слуху 56-70 дБ

Чути гучна розмовна мова на близькій відстані від вуха. Діти зі зниженням слуху 55 дБ втрачають 100% мовної інформації, можуть розрізняти голосну мову на відстані до метра; мова не розвивається.

Малюнок 6. Пороги чутності повітряно-проведених тонів при важкому ступені зниження слуху.​

 

Глибоке зниження слуху 71-90 дБ

Чують дуже гучну мову біля самого вуха, розрізняють голосні звуки на відстані 30- 50 см від вуха.

Малюнок 7. Пороги чутності повітряно-проведених тонів при глибокій ступеня зниження слуху.

image016
image018

Важке зниження слуху 56-70 дБ

Чути гучна розмовна мова на близькій відстані від вуха. Діти зі зниженням слуху 55 дБ втрачають 100% мовної інформації, можуть розрізняти голосну мову на відстані до метра; мова не розвивається.

Малюнок 6. Пороги чутності повітряно-проведених тонів при важкому ступені зниження слуху.​

 

Конфігурації тональної порогової аудіограми

Горизонтальна конфігурація - тональні пороги для всіх аудіометричних частот реєструються в коридорі 20 дБ втрати слуху.

Малюнок 9. Горизонтальна конфігурація порогової тональної аудіограми.

Полого спадна конфігурація - тональні пороги високих частот нижче тональних порогів низьких частот як мінімум на 20 дБ.

 

Малюнок 11. яка помірно спадна конфігурація порогової тональної аудіограми

Високочастотна конфігурація - тональні пороги чутності ізольовано знижені в високочастотної області

Малюнок 13. Високочастотний конфігурація порогової тональної аудіограми

Висхідна конфігурація - тональні пороги низьких частот нижче тональних порогів високих частот як мінімум на 20 дБ втрати слуху

Малюнок 10. Висхідна конфігурація порогової тональної аудіограми

Низькочастотна конфігурація - тональні пороги чутності ізольовано знижені в низькочастотної області.

Малюнок 12. Низькочастотна конфігурація порогової тональної аудіограми

Стрімчаста конфігурація - високочастотна втрата слуху з різницею між порогам чутності низьких і високих частот понад 20 дБ на октаву (рисунок 14).

Малюнок 14. Аудіометрія. Стрімчаста конфігурація порогової тональної аудіограми

За додатковою інформацією про діагностику слуху звертайтеся в Медичний центр АВРОРА​©.

Останні статті

grandfather, grandson

Як переконати близьку людину носити слухові апарати

Батько відмовляється ходити в гості, бо не чує розмов за столом? Мама вмикає телевізор так голосно, що його неможливо перекричати?
Читати далі
Children with hearing impairment play football

Яким спортом можуть займатися діти із порушенням слуху

Спорт – це чудово! Всі діти люблять активні ігри та спорт, і діти із порушенням слуху - не виняток. Однак їхні батьки іноді вагаються – чи не існує ризику під час гри або виконання вправ отримати травму?
Читати далі
old man buys a hearing aid

Як купити слуховий апарат для літньої людини

Вікова втрата слуху (пресбіакузіс) - найпоширеніша причина порушень слуху, що на сьогодні вражає кожну третю людину після 65 років і кожну другу - після 75-ти. Причому, ця втрата слуху, на думку науковців, мало пов’язана саме з віком.
Читати далі
  • ua
  • ru