Вушна сірка – проблеми та рішення

Що таке вушна сірка та навіщо вона потрібна

Вушна сірка необхідна людському організму. До складу вушної сірки входять секрети залоз шкіри зовнішнього слухового ходу: сірчаних і сальних, злущені клітини верхнього шару шкіри, піт, а також жири, насичені й ненасичені жирні кислоти, холестерин, антибактеріальні речовини (лізоцим, імуноглобуліни).

Вушна сірка може виглядати як щільна маса темно-коричневого кольору або бути світлою, сухою, мати вигляд пластівців. В середньому щомісяця в організмі здорової дорослої людини виробляється до 20 мг вушної сірки. Консистенція і кількість вушної сірки залежать від фізіологічних особливостей організму. При недостатній кількості вушної сірки в слуховому ході може виникати відчуття сухості та свербіння.

Вушна сірка в достатній кількості виконує кілька важливих функцій:

  • Запобігає проникненню пилу, бактерій та інших мікроорганізмів в глибокі відділи слухового ходу.
  • Затримує частинки пилу.
  • Уповільнює розмноження грибків і бактерій.
  • Виводить назовні відмерлі клітини верхнього шару шкіри слухового ходу.
  • Захищає шкіру слухового ходу від подразнення водою.
  • Запобігає збезводненню шкіри зовнішнього слухового ходу й супутнього відчуття свербіння.
  • Підтримує нормальний кислотно-лужний баланс.

Слуховий хід повинен мати достатню кількість вушної сірки; її надлишки в нормі переміщаються назовні й видаляються завдяки фізіологічному процесу міграції епітеліальних клітин верхнього шару шкіри слухового ходу в напрямку до вушної раковини та рухами слухового ходу при жуванні й розмові. Таким чином, слуховий хід самоочищується від надлишку вушної сірки.

У нормі ніяких допоміжних дій для видалення сірки, так званої чистки слухових ходів, не потрібно.

Сірчаний корок та як від нього позбутися

У деяких людей, як особливість індивідуальної фізіології, відзначається надмірне утворення вушної сірки. У поєднанні з особливостями анатомії зовнішнього слухового ходу (вузький і звивистий) це може призводити до виникнення сірчаних корків. Причиною виникнення сірчаного корка може бути також згубна звичка «чистити» вуха за допомогою ватних паличок, що призводить не до видалення сірки, а до її проштовхування вглиб слухового ходу.

До особливостей, що сприяють виникненню сірчаних корків, відносяться також:

  • Значне оволосіння зовнішнього слухового ходу
  • Дитячий і похилий вік
  • Робота в запиленому приміщенні

Сірчаний корок — це повна закупорка просвіту зовнішнього слухового ходу сіркою, яка призводить до істотного зниження слуху й може супроводжуватися запаленням і болем. Сірчаний корок виникає при потраплянні води до зовнішнього слухового ходу, наприклад, після купання. При цьому сірка в вусі розбухає й перекриває просвіт зовнішнього слухового ходу.

При тривалому перебуванні в слуховому ході сірчаний корок може викликати запалення шкіри слухового ходу, супроводжуватися болем.

При виникненні сірчаного корка необхідно звернутися за професійною допомогою до лікаря-сурдолога або отоларинголога й в жодному разі не намагатися видалити її самостійно.

Небезпечні способи «чистки» слухових ходів від сірки.

У нормі жодних допоміжних дій для видалення сірки (чищення слухових ходів) не потрібно. Але, попри застереження лікарів, багато хто з ентузіазмом, гідним кращого застосування, продовжують «чистити» вуха від сірки собі й дітям (пошкодуйте дітей!), використовуючи для цього неадекватні та небезпечні предмети й засоби, іноді з тяжкими наслідками.

Ніколи, ніколи, ніколи не використовуйте ватні палички для видалення сірки з слухового ходу!

Earwax10
Earwax4-min

Ватні палички — м'які списи

Їх застосування призводить до проштовхування сірки в напрямку до барабанної перетинки й подальшого її накопичення. Крім того, при маніпуляції ватними паличками в слуховому ході можна подряпати шкіру слухового ходу, викликати запалення й інфікування. Непоодинокими є випадки травматичних перфорацій барабанної перетинки.

Щороку тисячі людей звертаються до відділень швидкої допомоги через травми вуха, викликаних використанням ватних паличок.

У лікарнях Великобританії щорічно реєструється до 7000 таких звернень.

Вушні свічки — гра з вогнем

Вушні свічки являють собою трубочку довжиною 20 - 25 см зі згорнутої тканини, просоченої бджолиним воском.

Відповідно до інструкції верхній кінець вушної свічки потрібно запалити (!!!), а її нижній кінець з маркуванням приставити до отвору слухового ходу, дочекатися, коли свічка догорить до маркування й загасити її в воді. Відповідно до інструкції під час горіння всередині вушної свічки знижується тиск повітря й вушна сірка «всмоктується» зі слухового ходу.

Earwax2(1)

Такий спосіб «видалення» вушної сірки безглуздий і дуже небезпечний.

Встановлено, що при застосуванні вушних свічок:

  • Негативний тиск не виникає
  • Сірка не видаляється або видаляється не повністю
  • Розплавлений віск може потрапляти в слуховий хід і в тому числі на барабанну перетинку, викликати опіки та порушення слуху
  • Використання вушних свічок може привести до пожежі.

В'язальні гачки та спиці, канцелярські скріпки, шпильки — корисні при використанні за призначенням, але небезпечні в слуховому ході.

Будь-які предмети, які за розміром можуть поміщатися в слуховому ході і використовуватися для «чистки» вуха, несуть загрозу здоров'ю і слуху, оскільки можуть травмувати орган слуху. Утримуйтеся від їх використання не за призначенням.

2-min
  • uk
  • ru